To "naj" z Breivikovho manifestu 1/2

Autor: Miško Pavlík | 29.7.2011 o 17:12 | (upravené 29.7.2011 o 19:58) Karma článku: 4,50 | Prečítané:  1553x

Ako Breivik dospel k svojim názorom, postojom, presvedčeniam a všetkým pomäteniam. Momentálne sa však stretávame s veľa verziami jeho manifestu, keďže skupina Anonymous si zaumienila vytvoriť XY verzií a hodiť ich do obehu, aby zmietli ľudí. Nasledujúce riadky sú prekladom článku z francúzského denníku "Le Monde", publikovaného 27.7.2011, autor Thomas Baïetto. Na koniec prekladu pripájam link.

 

„Zápisky rytiera z chrámu – osobné myšlienky a skúsenosti počas preparačnej fázy.“ Potom, ako venoval 1414 stán (z celkových 1518, ktoré zahŕňa jeho manifest) výkladu svojich politických a osobných presvedčení, sú práve toto slová, ktorými Andres Behring Breivik začína svoj „príbeh“, ktorý vyústil do dvoch teroristických útokov v Nórsku piatok 22. Júla. Nižšie je niečo ako výcuc zo zápisiek, kde 32ročný Nór popisuje každú etapu svojho plánu.

Tajomná schôdza v Londýne

Apríl/máj 2002. Andres Behring Breivik sa nachádza v Londýne. Zúčastňuje sa na zakladateľskom stretnutí tajomného rytierského rádu, do ktorého ho priviedol „hrdina srbskej vojny“ žijúci v Monrovii. Ako nórsky zástupca dostal za úlohu spísať organizačnú príručku. Dostáva krycie meno, Sigurd, podľa hrdinu severskej mytológie.

Po tomto stretnutí sa začali formovať jeho politické presvedčenia. „Zanechám svojho pôsobenia v Strane pokroku (FrP, nórska populistická strana), pretože som stratil dôveru v záchranu Európy od islamizácie“, hovorí a zároveň obviňuje nórsky „režim“ z podporovania imigrácie pre „importovanie stoviek tisíc voličov“.

Z tohto konštatovania vytvára záver: „Ozbrojený boj v tomto štádiu sa zdá byť márny, ale je to jediné riešenie“. Po útokoch v Osle sa vedenie FrP okamžite dištancovalo od tohto teroristu, potvrdzujúc ale, že bol členom strany od 1999 do 2006.

2002-2006. „Je potrebné získať určité financie na tvorbu príručky“, dáva na papier svoje myšlienky. „Neviem, či podniknem mučiace spôsoby, pretože mi to príde moc radikálne.“ Potrebný kapitál odhaduje na výšku 3 miliónov eur. Myšlienkou je vytvoriť celoeurópsku organizáciu pre zabezpečenie propagovania „legálnej verzie“ textu.

Má však problémy so získaným takejto sumy. „Od roku 2005 sa mi podarilo nakopiť 500 000€, ale chýba mi ďalších 2,5 milióna“, konštatuje, bez toho, aby upresnil ako sa dopracoval k takejto sume. Skúša štastie na burze. Bez úspechu. „Nevychádza to. Budem musieť stiahnúť svoje peniaze a prejsť na plán B.“

Jeseň 2008. Anders Behring Breivik sa nachádza na oslave narodenín priateľky jeho kamaráta Axela. „Väčšina ľudí na tejto oslave boli právnici, sudcovia alebo advokáti. Bol som ohromený tým, ako bol každý politicky korektný, ako keby boli všetci členmi labouristickej strany.“ Konštatovanie, na základe ktorého ich označil za „zradcov“.

„Ak by vedeli, že spravodlivý rytier organizácie napojenej na nórske a európske odporové hnutie je medzi nimi, okamžite by ma vyhodili von“, zabáva sa a pokračuje: “je to však úplne normálne, pretože ich kariéra by skončila, ak by boli spojení s takýmto hnutím“.

Toto prerušenie medzi jeho priateľmi a „misiou“, ktorou sa poveril, spomína ešte skôr ako začne svoj príbeh. V niekoľkých odstavcoch popisuje svojich najbližších priateľov a zdôvodňuje, prečo postupne prerušil svoje sociálne väzby. „Začal som proces desocializácie, aby som vytvoril priepasť medzi mojimi priateľmi a zabránil im tak, aby zistili, čo ma zamestnáva.“

Príprava krytia

Jeseň 2009: zmena fázy. „Príručka je hotová a začínam s prípravou ďalšej fázy.“ Odteraz začína prípravy na atentáty. Pripravuje falošné profesionálne tlačivá, jedny pre banícku spoločnosť a druhé pre malú farmu. „Cieľom je vytvoriť dôveryhodné krytie v prípade, že by ma zatkli pre kúpu výbušnín, ale aj ich častí, ako napríklad hnojivá,“ vysvetľuje.

Pre dokončenie tohto krytia vytvára internetové stránky, dáva si robiť falošné vizitky a kontaktuje reálnych dodávateľov. „Ak by ma zatkli v tejto fáze akvizícii, myslím si, že budú mať problémy dokázať mi, že mojím úmyslom je prispievať a bojovať v civilnej európskej vojne,“ vytešuje sa. Aj tesne po útokoch ho médiá prezentovali ako riaditeľa Geofarm, jeho farmy na krytie.

December 2009. Nór zahájil zbieranie emailových adries nacionalistických sympatizantov, ktorým pošle svoj manifest. Komunikácia na Facebooku ho veľmi otravuje: „Nie je to optimálne, ale nemám lepší spôsob ako byť v kontakte s nacionalistami zo všetkých európskych krajín“, rezignovane vysvetľuje.

„Ako muž uviaznutý na horiacej lodi“

Vianoce 2009. Medzi svojími sťažnosťami na svoje finančné suchoty a rozprávaním o Vianociach, Andres Breivik sa vracia k zatknutiu neonacistickej skupinky vo Švédsku. Na financovanie ich „firmy“, členovia tejto skupiny odcudzili tabuľu „Arbeit Macht Frei“, ktorá sa nachádza na vstupe do Auschwitz. „Vyzerá to, že používali starú vojenskú hierarchiu, tradičnú a zraniteľnú, čo poukazuje na to, že sú zo starej školy a nie sú časťou odporu,“ vysmieva sa.

Január 2010. Mladý Nór po prvýkrát vyjadruje ľútosť. „Ak by som si myslel, že iní ľudia sú schopní robiť túto prácu, nerobil by som to, čo robím. Nepáči sa mi, čo robím. Radšej by som si založil rodinu a začal sa znovu zameriavať na moju kariéru.“ Tvrdí však, že nemá na výber. „Cítim sa ako chlap na horiacej lodi, niet kam utiecť.“

Popisuje aj svoj bežný deň. „Normálny deň je zamestnaný zbieraním emailov, písaním, delením sa o „oslabené“ dokumenty z mojej knihy na fórach na poradenie mojim konzervatívnym kamarátom.“ Hovorí ako si rád pofajčí, je čokoládu a dáva si hodinový pochod na meditáciu a motiváciu. Sem tam si zahrá World of Warcraft, jeho obľubenú hru, ktorá mú slúži ako krytie pred svojimi známymi.

Priznáva sa k sťahovaniu filmov, seriálov a hier. „Priznávam, že kradnúť je zlé, ale ešte raz; ak celý život bojujete za správnu vec, smiete si dovoliť pár prešľapov, hlavne ak vám to umožňuje ušetriť peniaze,“ ospravedlňuje sa, no dodáva: „tak, tak, nikto nie je dokonalý.“

Kráter v lese

Ferbruár 2010. Okrem zmienenia hier a jeho nabitého kalendára, zdržiava sa nad správou, ktorú mu poslal kontakt z Facebooku. Táto osoba, s tričkom so znakom SS, chce naverbovať osoby do svojej extrémistickej pravicovej organizácie. Aj ked obdivuje duchaplnosť, Andres Breivik prehlasuje o amaterizme týchto krokov nasledujúce: „Väčšina takýchto ľudí veľmi ubližujú nacionalistickej veci, až sa sám seba pýtam, či nie sú zaplatení osvetovými marxistami“, smúti.

Marec 2010. Fáza zbierania emailových adries je ukončená a Breivik transformuje svoj profil na sociálnej sieti tak, aby bol „politicky korektný“. Začína sa zbavovať všetkých osobných vecí, ktoré majú hodnotu ako napríklad súpravu stolového riadu Versace-Rosenthal za 2000€. Nepredá však svoje hodinky Breitling, ktorým prikladá citovú hodnotu a fľaše dobrého vína.

Júl 2010. Nór s hrdosťou oznamuje, že vytvoril prvý úkryt. Do nórskych lesov dovliekol kufor „Pélican“ (značka, ktorá vyrába hermetické a vodotesné kufre), ktorý obsahoval výstroj na ochranu a policajné insignie. Potom, ako blúdil niekoľko hodín lesom konečne našiel vhodné miesto. „Podľa topografie miesta som mohol konštatovať, že tu predomnou bolo len veľmi málo ľudí. Les tu bol dosť hustý, bolo tu veľa pavučín a veľa lietajúceho hmyzu“. Napriek svojmu strachu z pavúkov začal kopať okolo 11hodiny. Výkop bol náročnejší ako čakal, ale podarilo sa mu zakopať kufor.

Pražská exkurzia

August 2010. Po viacerých dňoch pripravovania sa sa vyberá na cestu do Prahy, kde si chce zaobstarať zbrane; ak-47, 4 trieštiteľné granáty, Glocka a náboje. Z Osla odchádza trajektom na Kiel do Nemecka, odtiaľ autom do Prahy. Napriek svojej snahe sa mu nepodarí zakúpiť zbrane na čiernom trhu. „Ľudia, ktorých som oslovil boli nesvoji a považovali ma za poliša alebo za úplného blázna. LOL.“ Nakoniec to vzdáva a rozhodne sa zaobstarať si zbrane legálnou cestou v Nórsku.

September 2010. Nazad v Nórsku, Breivik začína robiť všetko preto, aby si mohol zadovážiť polo-automatickú zbraň a „devinu“. Verí si, má aj prečo. „Nemám kriminálnu minulosť, takže nie je žiaden dôvod na odmietnutie mojej žiadosti.“ Fáza „zbrojenie“ ukončená. Začína s výrobou výybušnín. Paranoidný, mení znovu pevný disk. Ako po každej ukončenej fáze.

Október-november 2010. Terorista uskutočňuje svoju prvú objednávku chemikálii z internetovej stránky založenej v Poľsku. Po atentáte oznámila nórska bezpečnostná služba, že Breivik bol na zozname približne 50-60 Nórov vydaného Interpolom. Dôvodom bola platba vo výške 15€ poľskej spoločnosti za nákup hnojív. Tu sa Breivik začína obávať toho, že ho dostanú.

Uisťuje sa ale, že má vieryhodné krytie na obstaranie potrebných vecí. Prvýkrát stanovil dátum svojej „operácie“: jeseň 2011. Ak sa práve nezaoberá obstarávaním a výrobou výbušnín podľa návodov z internetu, venuje sa posilňovaniu. Cvičenie, ktoré dopĺňa dopingom ako steriody a prípravky na báze bielkovín. „Tvrdo cvičím, aby som trumfol svoje maximum 92kg. Teraz mám 90 a dúfam, že sa mi to podarí vytiahnuť na 95.“

Taktiež si nájde čas na sledovanie seriálu Dexter, kde vystupuje sériový vrah, a taktiež si občas výjde s kamarátmi. Ak sa Breivik málo zmieňuje o svojej silnej kresťanskej viere, každá zmienka však potvrdzuje jeho silnú vieru. Keď si občas v noci vyhodí z kopýtka, nájde spôsob ako to ospravedlniť. „Bozkávanie mimo manželstva je koniec koncov hriech oproti milosti, ktorú vytvorím svojou mučeníckou operáciou,“ vysvetľuje. Ďalej spomína, že si odložil 2000€ na luxusnú prostitútku jeden týždeň pred naplnením svojej misie.

„Súčiastky mali byť predsa ľahko dostupné“

December, január a február 2011. Pokračuje v kúpe chemikálii a zbraní, ktoré pripisuje na zoznam vyčerpania. Od 15 do 26 februára, dáva do éteru 12minútové video na podporu svojho manuálu. Video, ktoré obieha na internete medzi účastníkmi.

Marec 2011: finančná situácia. Po tom, ako sa konečne odhodlal predať svoje hodinky Breitling ako aj svoje pero Montblanc už dva mesiace predtým, Breivik počíta financie. Zostáva mu 3 750€ v hotovosti, 3 750€ na účte v banke a 28 750€ na jeho deviatich kreditných kartách.

Teraz treba zaobstarať veľké množstvá hnojiva. Pod zámienkou začať na experimentovaní s cukrovou repou, registruje svoju fiktívnu spoločnosť ako poľnohospodársku. Mohol si teda prenajať farmu a polia. „ Tieto polia mi dajú identifikačné poľnohospodárske číslo, ktoré je potrebné pre objednanie veľkých množstiev hnojív,“ vysvetľuje.

„Akonáhle si prenajmem farmu, mám v pláne tam presťahovať všetko vybavenie a začat vyrábať výbušniny.“ Následne zostavuje zoznam materiálu, ktorý cynicky okomentuje: „Nasledujúce vecičky by mali byť ľahko zadovážiteľné. Ibaže by ste sa volali Abdullah Rachid Mohammed.“

Apríl 2011. Začiatkom apríla Brievik nachádza „svoju“ farmu, kde bude schopný dokončiť posledné detailíky svojho plánu a vyrobiť výbušniny. Pred tým, ako sa tam usídlil, užíva si posledných dní v Osle. „Posledný týždeň v hlavnom meste som strávil veľa času so svojimi kamarátmi a bol som na viacerých večierkoch. Vedel som, že je to posledná možnosť byť v ich blízkosti.“

zdroj:

http://www.lemonde.fr/europe/article/2011/07/27/le-carnet-de-bord-du-terroriste-norvegien-1-2_1553045_3214.html#ens_id=1551858

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?